Wyjazdy do Dortmundu - PORADNIK

Wszystko co się dzieje w naszej społeczności BVB

Moderator: Mods

Zablokowany
Awatar użytkownika
zizu
Moderator
Posty: 7762
Rejestracja: 20 cze 2007, 13:55
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Wyjazdy do Dortmundu - PORADNIK

Post autor: zizu » 13 maja 2013, 01:49

Tak jak było obiecane - oto zebrane wszystkie ważniejsze informacje odnośnie wyjazdu do Dortmundu na mecze BVB :) Zanim zadasz pytanie w odpowiednim wątku przeczytaj nasz poradnik i upewnij się, że nie ma tu odpowiedzi na Twoje pytanie.

Poradnik ten jest zbiorem informacji z odpowiednich stron ale też zbiorem naszych osobistych doświadczeń, więc jeśli coś jest niezgodne z prawdą/nieaktualne, poinformuj nas o tym :) Pisz też, jeśli uważasz, że coś powinno tu się jeszcze znaleźć a brakuje tego. W takim przypadku prześlij do mnie wiadomość prywatną, bądź zgłoś swoją uwagę w temacie "Wyjazdy do Dortmundu - Dyskusje".

Poradnik będzie z czasem uzupełniany o dodatkowe informacje, jak i w miarę możliwości aktualizowany.


SPIS TREŚCI - kliknij, by przejść do żądanego podpunktu:

1. Transport do i z Dortmundu - czyli jak najtaniej dostaniemy się do Dortmundu

2. Transport z lotniska w Dortmundzie - taksówka, pociąg, komunikacja miejska etc.

3. Transport po Dortmundzie - krótki przewodnik po komunikacji miejskiej

4. Noclegi - najtańsze i sprawdzone noclegi w Dortmundzie

5. Na stadionie. Sprawy organizacyjne, czyli wnoszenie plecaków, jedzenie, picie etc.

6. Kupno biletów na mecz - gdzie i kiedy

7. Parkowanie w okolicach stadionu

Za część informacji podziękowania dla: wrzecion, diabel, BarDOsz, Mila
Ostatnio zmieniony 26 lip 2013, 13:13 przez zizu, łącznie zmieniany 7 razy.

Awatar użytkownika
zizu
Moderator
Posty: 7762
Rejestracja: 20 cze 2007, 13:55
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Post autor: zizu » 13 maja 2013, 01:49

1. TRANSPORT DO/Z DORTMUNDU
- Do Dortmundu najtaniej dostać się samolotem. Z Polski do Dortmundu latają samoloty linii Wizzair z Gdańska, Katowic, Olsztyna i Wrocławia oraz linii Ryanair - póki co tylko z Krakowa. Jeśli uda się dobrze trafić w pulę biletów to można się zmieścić w 120-150zł w dwie strony, jednak cena na poziomie ok. 200-250zł w obie strony powinna być bez problemu osiągalna, jeśli odpowiednio wcześnie zaczniemy zabiegać o bilety. Warte przemyślenia jest też zainwestowanie w Wizzair discount club. Kosztuje on ok.130zł i zwraca się po około 3 lotach (daje za każdym lotem zniżkę ok. 45zł/os., gdy normalna cena biletu wynosi 89zł lub więcej, zniżki działają dla 2 osób). Zatem gdy planujemy więcej lotów warto go zakupić.

- Można wylecieć też do pobliskiego lotniska Dusseldorf-Weeze. Latają tam samoloty tanich linii Ryanair z Bydgoszczy. W tym przypadku prócz kosztów przelotu musimy doliczyć koszt przedostania się z lotniska Weeze do Dortmundu (ok.15 Euro). W dniu meczu nieco taniej, gdyż można skorzystać z darmowego transportu dzięki biletowi meczowemu.

- Możliwy jest też przelot do pobliskiej Kolonii. Dotrzeć tam możemy Wizzairem z Katowic i Gdańska oraz Ryanairem z Warszawy. Koszt dojazdu do Dortmundu to ok. 20E w dniu meczu nieco taniej (od Dusseldorfu jedziemy za darmo).

- Jeśli z różnych przyczyn ktoś nie może/lub nie chce lecieć samolotem to pozostaje jazda samochodem lub autobusem (np. Sindbad lub Eurolines). Koszt takiego przejazdu w 2 strony wynosi od ok.300-400zł. Można też jechać z przesiadkami np. Flixbusem do Berlina i z Berlina również Flixbusem do Dortmundu. Czasami wychodzi (zwłaszcza rezerwując z wyprzedzeniem) wiele taniej niż np. Sindbad/Eurolines.
Ostatnio zmieniony 07 sie 2016, 22:41 przez zizu, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
zizu
Moderator
Posty: 7762
Rejestracja: 20 cze 2007, 13:55
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Post autor: zizu » 13 maja 2013, 01:50

2. TRANSPORT Z LOTNISKA W DORTMUNDZIE:
- Z lotniska możemy udać się pieszo (ok. 15 min) na stację DB Holzwickede i stamtąd udać się pociągiem do Dortmundu. Do dworca głównego (Hauptbahnhof) ok. 20 minut. Koszt ok. 5 Euro. Plusem jest fakt, że możemy po drodze wysiąść na stacji Dortmund Signal Iduna Park oraz że w dniu meczu z biletem meczowym w ręce przejazd pociągiem do Dortmundu mamy za darmo. Oto mapa jak dostać się pieszo na stację Holzwickede: -> http://wstaw.org/m/2017/07/28/dtm.jpg

- Z lotniska kursują też wahadłowe autobusy do stacji Holzwickede (koszt 3 Euro) jak i do stacji Dortmund Hauptbahnhof (czas jazdy ok. 25 min; koszt 7 Euro).

- Najtańszą opcją jest wybranie się z lotniska autobusem linii 490, po kilku przystankach przesiadka na przystanku Aplerbeck i stamtąd ze znajdującego się 50m dalej przystanku U-Bahnem U47 dalej do centrum Dortmundu. (Łączny czas jazdy do Dortmund Hauptbahnhof ok. 40 min; koszt 2,80 Euro). W tym przypadku warto jest kupić już w autobusie u kierowcy bilet całodzienny za 6,80 Euro - oczywiście jeśli do meczu sporo czasu lub przyjechaliśmy nie w dniu meczu. Jeśli nie jesteśmy sami warto przemyśleć opcję kupna biletu całodziennego grupowego. Bilety od niedawna można kupować też w automacie biletowym pod terminalem lotniska.
TagesTicket 1 os. € 6.80
TagesTicket 2 os. € 10.00
TagesTicket 3 os. € 13.20
TagesTicket 4 os. € 16.40
TagesTicket 5 os. € 19.60

- Można też do centrum dojechać oczywiście taksówką, jednak wiadomo wiążą się z tym o wiele większe koszty - informacje (w j.polskim): http://www.dortmund-airport.de/714.html?&L=3
Ostatnio zmieniony 13 maja 2013, 02:34 przez zizu, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
zizu
Moderator
Posty: 7762
Rejestracja: 20 cze 2007, 13:55
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Post autor: zizu » 13 maja 2013, 01:51

3. TRANSPORT PO DORTMUNDZIE
1) Bilety:
- Jednorazowy /Einzelticket/ (na jeden przejazd 2,70 Euro)
- Jednorazowy /Viererticket/ grupowy na 4 osoby (10 Euro)
- Całodzienny /Tagesticket/ (1 os. € 6.80, 2 os. € 10.00, 3 os. € 13.20, 4 os. € 16.40, 5 os. € 19.60).

2) Mapa komunikacji:
- U-Bahn -> http://mapa-metro.com/mapas/Dortmund/ma ... rtmund.png

3) Wyszukiwarka połączeń po Dortmundzie:
Wszelkie połączenia najwygodniej poszukiwać za pomocą http://efa.vrr.de Znajdziemy tu wszystko czego szukamy: godziny odjazdów, przyjazdów, perony, ceny i szczegóły połączenia np. nr linii oraz kierunek. Strona dostępna jest również w języku angielskim.

4) Gdzie kupić bilety:
Bilety można kupić w wielu automatach obecnych na większości stacji U-Bahn czy w niektórych U-Bahnach, jeśli jedziemy autobusem możliwy jest też zakup biletu u kierowcy (na lotnisku nie mamy wyjścia - brak automatów).
Pamiętajmy, że wchodząc do któregokolwiek autobusu wchodzimy przednimi drzwiami i gdy mamy bilet okazujemy go kierowcy, a gdy go nie posiadamy musimy go u niego zakupić :)

W dniu meczu komunikacja do i ze stadionu jest za darmo, gdy posiadamy przy sobie bilet na mecz (nie fakturę, tylko bilet!)
Ostatnio zmieniony 15 kwie 2015, 00:07 przez zizu, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
zizu
Moderator
Posty: 7762
Rejestracja: 20 cze 2007, 13:55
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Post autor: zizu » 13 maja 2013, 01:52

4. NOCLEGI
Przy odpowiednio wczesnej rezerwacji można znaleźć hotel w noclegu za ok. 30 Euro za pokój jednoosobowy; ok. 55 Euro dwuosobowy i ok. 80 euro trzyosobowy. Warto rezerwować pokoje za pomocą stron HRS.com i Booking.com - użytkowanie i rezerwacja bardzo wygodne a do tego bardzo często trafiają się promocje.

Hotele o raczej niskim standardzie, ale ogólnie na 1-2 noce polecam:

- W centrum:
Pension-Kirchhoff www.gratis-webserver.de/kirchhoff/

- Obojętnie:
Ashok Hotel www.ashok-hotel.de/
Prodomo Hotel www.prodomohotel-dortmund.de/

- Blisko lotniska:
Ibis Budget Dortmund Airport http://www.ibis.com/pl/hotel-2630-ibis- ... ndex.shtml
Znajduje się on ok. 1km od lotniska, jest automat do samoobsługowego 'check-inu', dla 2 osób przy rezerwacji z wyprzedzeniem na ich stronie bardzo dobra oferta ok. 210zł/2 os.
Hotel Lohenstein http://www.hotel-lohenstein.de/
Dla tych, którzy podróżują samolotem, dobrą opcją może być nocleg w cenie 30 EUR w Hotel Lohenstein, sympatycznym, małym pensjonacie w Holzwickede - ok. 2 km od lotniska i ok. 400 m od stacji kolejowej.

- Odnośnie "droższych" hoteli - brak własnych doświadczeń :P

- Dla osób chcących zaoszczędzić/mających lot wcześnie rano/zmuszonym z różnych przyczyn mogę "polecić" nocleg na dortmundzkim lotnisku. Jest ono co prawda zamykane w nocy między godziną 00:00 a 03:30 ale otwarty jest w tym czasie przedsionek z 1 ławką, w którym jest ciepło i jakoś idzie przeżyć te 3 godziny. Po ponownym otwarciu lotniska wcale nie jest wygodniej, ale satysfakcja z zaoszczędzenia 30 Euro jest :mrgreen: Do godziny 3:00 w piątki i soboty lub do 1:00 w niedziele zamiast we wspomnianym przedsionku możemy siedzieć w McDonalds znajdującym się nieopodal lotniska.

Awatar użytkownika
zizu
Moderator
Posty: 7762
Rejestracja: 20 cze 2007, 13:55
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Post autor: zizu » 13 maja 2013, 01:53

5. STADION-SPRAWY ORGANIZACYJNE (PLECAKI, PIWO, JEDZENIE)
Plecaki:
Najlepszym i najrozsądniejszym wyjściem jest zostawienie plecaka w skrytce na dworcu (mniejsza 4-4.5 euro, większa zaś 6 euro). Plecak na stadionie to tylko wielkie utrudnienie. Pląta się przy nogach i trzeba cały czas o nim myśleć. Plecak przeszkadzał zarówno mi jak i innym fanom. Warto dodać, że zawartość plecaka jest sprawdzana przed wejściem do świątyni. Panowie ochroniarze zabierają dezodoranty, perfumy, napoje. Wszystko to ląduje w koszu i jesteśmy stratni. Teraz istnieje też ryzyko, że z plecakiem w ogóle nie wejdziemy. Dlaczego? Pod stadionem utworzono wiele punktów w których możemy oddać swój plecak za 0.5 Euro (odbiór do 45-60min po zakończeniu meczu). Punkty te nazywają się Abgabestelle. Jeden z nich znajduje się "w budce" nieopodal Fan Weltu.

Piwo i jedzenie:
Ciężko o jedzeniu cokolwiek powiedzieć. Każdy ma swoje gusta. Można iść na bratwursta pod stadionem (ok. 3 euro o ile dobrze pamiętam). Piwo w budkach chyba 2,5 euro. Wiadomo, że ma mniejszą zawartość alkoholu i jest w kubkach 0,4 l. Na samym stadionie również mamy możliwość kupna zarówno jedzenia jak i napojów (w tym piwa). Ceny na stadionie są wyższe piwo ok. 5 euro, do tego wzrasta cena piwa ponieważ należy zapłacić kaucję za plastikowy kubek z podobizną jednego z naszych pupili. Kaucja oczywiście zwrotna gdy oddajemy kubek, bo również możemy go sobie zatrzymać ;-). Można też dostać piwo w kubkach zwykłych, wtedy kaucji nie płacimy.
Ostatnio zmieniony 07 sie 2016, 22:45 przez zizu, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
zizu
Moderator
Posty: 7762
Rejestracja: 20 cze 2007, 13:55
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Post autor: zizu » 13 maja 2013, 01:54

6. BILETY NA MECZ - JAK KUPIĆ?
Sprzedaż biletów rusza zazwyczaj na ok. 4 tygodnie przed danym spotkaniem z wyjątkami pod postacią meczów w europejskich pucharach. Kiedy rusza sprzedaż można sprawdzić na stronie www.bvb.de/Tickets/Vorverkauf - jeśli naszego meczu nie ma jeszcze na liście musimy uzbroić się w cierpliwość. Jeśli planujemy kupno poprzez Internet musimy sprawdzić, czy obok naszego meczu jest data w rubryce VVK-Start-Alle, jeśli nie to sprzedaży przez Internet nie będzie.

Sprzedaż przez kasy jakieś przed meczem jest bardzo rzadka i jest mała pula biletów. Zdarza sie to tylko w przypadku meczów np. z Hoffenheim czy Mainz, nigdy z Bayernem czy Schalke.

Sposoby na kupno biletu:

1) Telefonicznie:
- jest telefoniczna i tylko telefoniczna przedsprzedaż dla członków klubu troche prędzej niż normalna sprzedaż biletów.

Przeważnie przedsprzedaże są w piątki (gdy normalna sprzedaż zaczyna się w następny poniedziałek) i zawsze o godz. 8.30. (Kiedy zaczyna się można sprawdzić na wyżej wspomnianej stronie Vorverkauf).
Co jest nam potrzebne aby dzwonić?
a) telefon ze sprawną klawiaturą,
b) nr członkostwa z karty
c) kod pocztowy "członka" (który podał w formularzu zgłoszeniowym),
d) karta płatnicza
Jak to wszystko mamy można dzwonić pod numer na BVB-Callcenter 0049(1805-309000).
Ogólnie jest bardzo ciężko się dodzwonić i potrzeba dobrych nerwów i cierpliwości. Może to potrwać od paru do parudziesięciu razy jak nie więcej. Najlepiej dzwonić z kilku telefonów jednocześnie. Ale na końcu po wszystkim można stwierdzić, że było warto :-) Opiszę procedurę gdy już się dodzwonimy.
Rozmawiamy z komputerem. Sorki ale nie pamiętam słowo w słowo co mówi:

Pani: "Herzlich Wilkommen, Sie sind mit dem Sprachcomputer der Ticketreservierung von Borussia Dortmund verbunden"
"Kennen Sie diesen Service bereits? Sagen Sie bitte JA oder NEIN"
My: Po sygnale mówimy: JA
Pani: "Sind Sie Vereinsmitglied von Borussia Dortmund? Sagen Sie bitte JA oder NEIN"
My: Po sygnale mówimy: JA
Pani: "Drücken Sie die NULL auf Ihre Telefontastatur"
My: No to wciskamy na klawiaturze telefonu zero "0"
Pani: "Geben Sie jetzt Ihre Mitgliedsnummer ein"
My: Po sygnale wbijamy na klawiaturze nasz numer członkostwa
Pani: "Geben Sie jetzt die Ziffer Ihrer Postletizahl ein"
My: Wbijamy nasz kod pocztowy (Polski bez myślnika)
Jak wszystko gra z danymi...
Potem Pani mówi, na jaki mecz mają bilety do sprzedania i pyta:
Pani: "Möchten Sie für dieses Spiel Tickets kaufen? JA oder NEIN"
My: Po sygnale mówimy: JA
Czasem bywa, że jest prowadzona sprzedaż na więcej niż jedno spotkanie i wymienia spotkania i każe mówić STOP, gdy wypowie nasze spotkanie, ale uprzedzi nas przed faktem, gdy będziemy musieli to zrobić mówiąc coś w stylu " sagen sie bitte laut und deutlich STOP".
Następnie:
Pani mówi: "Für dieses Spiel können Sie maximal (od 1 do 4) Tickets bestellen. Wie viele Tickets möchten Sie?
My: Klikamy na klawiaturze ile biletów chcemy kupić.
Jak już klikniemy interesującą nas ilość i tyle biletów będzie to Pani proponuje Trybuny, na których są jeszcze bilety. Pyta po kolei i szybko musisz odpowiadać, nie ma czasu na myślenie bo przepadnie. Gdy wymieni wszystkie mówimy po sygnale nazwę trybuny np. Nord albo dla narożników Sudwest (mowimy tylko spośród tych, które wymieniła).
Niestety w każdej chwili (mimo, że nam dobrze idzie) może Pani przerwać i powiedzieć: "Es tut mir leid, gerade sind die letzten Tickets verkauft worden" (bardzo mi przykro, właśnie zostały sprzedane ostatnie bilety). Zacznie wtedy wymieniać trybuny od początku.

Jak przejdziemy już do wymienionej przez nas trybuny są wymieniane kolejne kategorie cenowe na danej trybunie - od najdroższych do najtańszych. (Czasem odwrotnie!) Po kazdej kategorii cenowej pada pytanie czy chcemy te bilety czy też nie, jeśli odpowiemy nie, wymienia tańsze, jeśli tańszych już nie ma, mówi że to były już ostatnie bilety na tej trybunie i pyta ponownie czy je chcemy. Jeśli je odrzucimy możliwe, że już nie będzie innych biletów na innych trybunach i połączenie zostanie zakończone, jeśli będą jeszcze bilety na innych trybunach dostaniemy ponowny wybór trybuny zainicjowany pytaniem (Sie konnen sich noch fur eine andere Tribune entscheiden, mochten sie das tun? - odpowiadamy "JA").

Jak przejdzie, to Pani pyta Kreditkarte oder Banklastschrift - mówimy Kreditkarte. Pyta nas o wybór VISA, Maestro(Eurocard) czy American Express. Potem juz tylko pyta o numer karty kredytowej, datę ważności (np. 0916 dla września 2016) oraz 3cyfry zabezpieczające - te z tyłu karty. Potem pyta czy przeprowadzic transakcje, późniejsze anulowanie nie będzie możliwe - mówimy Ja i cieszymy się biletami :)

Na samym końcu podaje nr transakcji, który jest bardzo ważny. Musimy go sobie zapisać, bo w razie reklamacji musimy się na niego powołać, a niestety nie mamy żadnego innego potwierdzenia, że kupiliśmy bilety. Zadnego maila potwierdzającego, nic. Jedyne co możemy sprawdzić czy nam się na 100% udało to popatrzeć na konto, czy kasiorke zabrali.
Po ok. tygodniu oczekiwań możemy cieszyć się z biletów, które właśnie dotarły pod nasz adres :-D

3) Bycie członkiem Fanklubu Polnische Borussen. Wtedy mamy szansę na 1 bilet na wybrany mecz. Szczegóły m.in.: http://borussia.com.pl/page/show/dolacz-do-nas

4) Przez internet (tu mamy wiele opcji):
- przez stronę internetową Borussii
http://www.bvb.de/tickets
Tu wszystko przebiega w miarę prosto. Czekamy na 8:30 w dzień kiedy ma ruszyć sprzedaż, odświeżamy stronę, wchodzimy w interesujący nas mecz, szybko bierzemy bilety do koszyka (nie musimy się wcześniej logować na tej stronie!), i jeśli już nam się uda to sekcji Mein Warenkorb klikamy na "gewahlte Tickets buchen" i wypełniamy pola i m.in. tam wypełniamy email i hasło jednak jest to konieczne tylko dla przyszłych zamówień.
Tu muszę dopisać, że przy kupnie biletu przez internet odbieramy go na miejscu przed meczem. 2,5h przed meczem otwarta jest kasa (Hinterlegungskasse) NORD i tam są nasze bilety. Kasa Nord jest od głównej strony stadionu na (Strobelallee). Przy kasie musimy okazać dokument ze zdjęciem + "fakturę" którą dostajemy na email po udanym zakupie biletów.

! Zakup kartą innej osoby: W związku z tym, że bardzo często pada te samo pytanie postanowiłem raz na zawsze rozwiązać tę kwestię pisząc e-maila do BVB więc informacja pewna: Bilet kupiony przez Internet może być np. kartą ojca jednak wymagana jest "faktura", która przychodzi potem na email, upoważnienie do odbioru biletów podpisane przez tę osobę, która jest właścicielem karty (myślę że najbezpieczniej w języku niemieckim) oraz kopia dowodu osobistego tej osoby. Fragment e-maila od BVB:
Wenn Ihr Vater die Tickets nicht abholt, sondern Sie, dann muss Ihr Vater Ihnen einen Vollmacht ausstellen, sowie Ihnen die Rechnungskopie und eine Kopie Ihres Personalausweises mitgeben.
- można także wykupić na stronie www "pakiet weekendowy" (bilet na mecz + hotel), jednak tu ceny są nieco wysokie

- na EBAY'u/Viagogo są zawsze i na każdy mecz
Niestety ceny tam są strasznie wysokie. Średnio za bilet na przeciętny mecz Bundesligi musimy na EBAY'u zapłacić ok. 100 Euro, zaś na mecz z wyższej półki jak mecz z SCHALKE czy z BAYERNEM to ceny biletów podstakują nawet pod 180-200 Euro.

- jeśli mamy kogoś w Niemczech możemy polować na bilety na stronach:
www.kartenvorverkauf-krause.de/_tickets.htm
www.kartenvorverkauf-rupprecht.de
Wysyłają oni bilety wyłączenie wewnątrz Niemiec lub możliwy jest odbiór osobisty w ich punktach w Dortmundzie.

5) Przed meczem normalna sprzedaż, gdy mecz jeszcze nie jest wykupiony. Rzadkość i raczej opcja dla zdecydowanych dosłownie w ostatniej chwili.

6) Ostatnia szansa:
- kupno biletów od konika przed stadionem
Zawsze gdy byłem na meczu to spotkałem konika... tu, tam, jeden, drugi, piąty... jest ich sporo, ale cena jest mniej więcej podwójna niż normalna na bilecie. Ale u konika jest jeszcze to dobre, że można zaryzykować i czym bliżej meczu tym bardziej konik boi się, że nie sprzeda biletu i schodzi grzecznie z ceny żeby przypadkiem nie zostać z tym biletem...
Ostatnio zmieniony 07 sie 2016, 22:52 przez zizu, łącznie zmieniany 14 razy.

Awatar użytkownika
zizu
Moderator
Posty: 7762
Rejestracja: 20 cze 2007, 13:55
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Post autor: zizu » 13 maja 2013, 01:54

7. PARKOWANIE W OKOLICACH STADIONU
- Mapa parkingów wokół stadionu: http://www.borussia.com.pl/forum/download.php?id=407
Polecany parking to parking oznaczony jako A4 - płatny, jak chyba wszystkie inne na mapie. Warto zjawić się samochodem na parkingu już na 2,5h przed meczem, gdyż parkingi bardzo szybko zapełniają się.
Chodzi o to, zebys zdążył przed nawałem. Bo jak zacznie sie zjeżdzanie aut z kazdej strony automatycznie robią się korki i nagle pół godziny nie Twoje. Gdy źle pojedziesz - zapomnij ze zawrócisz czy będziesz miał czas pomyśleć. Nie ma takiej opcji gdy jestes pierwszy raz bo nawet nie wiesz gdzie chcesz jechać.
Ale jedno jest pewne. Jak już będziesz niestety troche za późno to się nie martw, nie szukaj adresu parkingu pod Westfalenhallen tylko jedź gdzie wszyscy, postaw auto i ciesz się resztą czasu.
Jak będzie duzo aut przed Tobą to nie pchaj się tam pod ten parking A4 na mapie, bo gdy będzie parking pełny to jestes "uziemiony". Ten parking jest pełny jako pierwszy, a potem jest wielka dupa, bo musisz wracać na te inne, a tam sie nie da wracać tylko krążysz na około... dość skomplikowane, troche zakręcone a tym bardziej jak jedzie auto za autem..
wrzecion
Fajna alternatywa, to darmowe parkowanie w dzielnicy Hombruch, w pobliżu stacji U-Bahn Barop Parkhaus (linia U42). Odległość od stadionu ok. 2,5-3 km, ale tylko 4 przystanki U-Bahnem, więc można zaoszczędzić sobie stania przy wyjeździe spod stadionu. Można znaleźć wolne miejsca parkingowe przy głównej ulicy (Stockumer Strasse), na parkingu sklepu Netto tuż przy stacji, bądź na jednej z sąsiadujących uliczek (np Luisenglück).
Mila

Awatar użytkownika
zizu
Moderator
Posty: 7762
Rejestracja: 20 cze 2007, 13:55
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Wyjazdy do Dortmundu - PORADNIK

Post autor: zizu » 28 lip 2017, 13:44

Wprowadzono najnowsze poprawki m.in. od Mila. Proszę nie sugerować się datą z rzekomą ostatnią aktualizacją pod postami poradnika, ponieważ od przejścia na nowe forum data ta mimo zmian posta się nie zmienia.

Jak zgłaszać pytania/uwagi?
Poradnik ten jest zbiorem informacji z odpowiednich stron ale też zbiorem naszych osobistych doświadczeń, więc jeśli coś jest niezgodne z prawdą/nieaktualne, poinformuj nas o tym :) Pisz też, jeśli uważasz, że coś powinno tu się jeszcze znaleźć a brakuje tego. W takim przypadku prześlij do mnie wiadomość prywatną, bądź zgłoś swoją uwagę w temacie "Wyjazdy do Dortmundu - Dyskusje".

Zablokowany

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości